Dobra książka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy
| < Grudzień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zakładki:
Księgarnia internetowa
Lubię czytać
Kontakt - mrsantares@o2.pl
Poczytuję
Włóczkowije - rękodzieło
Wszystkie zamieszczone wpisy są mojego autorstwa, kilka fotografii również zatem wykorzystywanie ich w całości, fragmentach i jakiejkolwiek innej formie bez mojej zgody zabronione
Wyzwania czytelnicze
Zaglądam
Zaliczone w 2010
Zaliczone w 2011
Zaliczone w 2012
Spis moli
poniedziałek, 11 czerwca 2012

Mój organizm przeszedł sporo, co zaowocowało bezwzględnym zakazem dźwigania powyżej ustalonego limitu więc, chcąc nie chcąc, przyjeżdżając na urlop do rodziny przepraszam się z biblioteczką ojca. Sporo starej fantastyki, w szczególności polskiej, s-f i space opery, sporo klasyki i tak zwanych powieści z przesłaniem. Pierwsza wpadła mi w ręce powieść królowej kryminału, będąca notabene nagrodą przyznaną mi za wygrany konkurs w liceum.

Bohaterką powieści jest Katarzyna Grey, skromna, cicha, spokojna, obdarzona zdrowym rozsądkiem i dość specyficznym poczuciem humoru oraz pięknymi szarymi oczami. Dziesięć lat życia poświęciła ciężkiej i wyczerpującej pracy opiekując się humorzastą i "trudną" panią Harfield. Ku jej ogromnemu zdumieniu starsza pani zapisuje jej cały majątek i trzydziestodwuletnia Katarzyna, przy zjadliwej krytyce żyjących krewnych podopiecznej dziedziczy sporą fortunę. Ulegając magii chwili kupuje bilet na Riwierę, gdzie zawieść ją ma luksusowy pociąg zwany "Błękitnym Ekspresem". Pragnie przeżyć fascynującą przygodę, coś na wskroś elektryzującego a jej rozbudzona powieściami typu roman policier wyobraźnia łaknie emocji, namiętności i ekscytacji.

W pociągu poznaje córkę jednego z najbogatszych ludzi Ameryki, potentata Rufusa Van Aldina, Ruth Kettering. Wspólny stolik przy kolacji, życzliwość oraz nabyta umiejętność słuchania Katarzyny wzbudzają zaufanie Ruth na tyle, że przeprowadza z nią dość długą i specyficzną rozmowę.

Niedługo po tym zostaje znaleziona martwa w swoim przedziale, znikają również słynne rubiny, należące do carycy Katarzyna II, ofiarowane w prezencie przez ojca Ruth a zdobyte niekoniecznie legalną drogą.

Katarzyna, jako jeden z głównych świadków, znajduje się nagle w centrum wydarzeń, w świecie bogatych, zmanierowanych elit, który to świat znała jedynie z gazet. Postanawia pomóc najętemu przez zrozpaczonego ojca detektywowi Herculesowi Poirot rozwikłać zagadkową zbrodnię. Wokół niej pojawia się dwóch jakże różnych mężczyzn, obaj szalenie  fascynujący i niebezpieczni, wzbudzający w młodej kobiecie nieznane jej dotąd uczucia. A co najgorsze, jeden z nich jest mordercą.

Uroczy, trochę trącący myszką kryminał, który sama Agatha Christie uważała za nieudany. Mnie zachwycił, przeniósł na chwilę w czasy konwenansu, intryg, upadłych fortun i arystokratycznych rodów, gdzie nowobogaccy zachowywali się bardziej arystokratycznie niż wyższe sfery, kobiety emanowały wdziękiem a mężczyźni wyglądali jak mężczyźni.

Powieść zekranizowano.23:58, mrsantares , klasyka
Link Komentarze (3) »
sobota, 26 maja 2012

Nic nie obiecuję bo jak widać to nie jest takie proste. Powoli wszystko się wyjaśnia, tylko czekanie na wyniki jest wykańczające ale mam nadzieję idzie ku dobremu.

Strasznie się stęskniłam za wszystkim co związane z książkowymi blogami, ludźmi z całą tą inspirującą otoczką. Czas do pracy :) I cały czas się zastanawiam nad przenosinami bo chociaż nie miałam większych problemów z bloxem mam ochotę na odświeżające zmiany.

I zapraszam bardzo na kolejną odsłonę Czytelniska . Niesamowicie fajna rzecz. Byłam na wszystkich do tej pory, naznosiłam sporo ciekawych pozycji zostawiając równie fajne ;), z których albo już wyrosłam albo nie do końca spełniły moje oczekiwania. Chociaż nawet te "niechciane" trzeba było wyrywać mi z rąk siłą. Miejsce spotkań - z autorami blogów książkowych chociażby - równie wspaniałe - Zamek Cesarski. A tak prawdę pisząc najciekawiej i najfajniej było na pierwszych dwóch odsłonach akcji. Mniej ludzi, bardziej kameralnie a co za tym idzie więcej można było wyszperać bez wyrywania i niszczenia książek co niestety przy tak rozbuchanej ilości ludzi jak teraz jest nieuniknione. A może ja mam spory zakres przestrzeni osobistej, której naruszanie wywołuje we mnie agresję ;). I bardzo bardzo chciałabym dzisiaj również tam zawitać ale niestety bardzo prawdopodobne, że nie zdążę. A szkoda bo chciałabym zobaczyć na żywo autorów blogów, które czytam. I oczywiście powymieniać kolejne książki.

Trzeba być dobrej myśli :)


11:21, mrsantares
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 23 kwietnia 2012

"Książka - nierozdzielny towarzysz, przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania"

Ignacy Krasicki

Wszystkiego, co najlepsze dla wszystkich książkofilów i maniaków książkowych, odkrywania nowych, zapierających dech światów w czymś tak cudownym jak kartka zadrukowanego papieru oraz solidnych regałów do ich udźwignięcia. ;))

I takie małe, słodkie, książkowe co nieco


Book Cupcakes (by Victoria’s Kitchen)

11:53, mrsantares
Link Dodaj komentarz »
sobota, 31 grudnia 2011

Pomyślności we wszystkim, odkrywania nowych fascynujących światów, oswajania słów i ogromnej z nimi przyjaźni oraz wszystkiego co najlepsze dla wszystkich :)

11:28, mrsantares
Link Komentarze (3) »
sobota, 24 grudnia 2011

Odkryć na nowo magię Świąt, uspokoić wewnętrzny niepokój i otulić się miłością jak puchową kołdrą - tego życzę wszystkim :)

08:09, mrsantares
Link Komentarze (2) »
czwartek, 06 października 2011

Literacki Nobel powędrował do chłodnej surowej krainy. Tym razem zwyciężyła poezja.

  Tomas Gösta Tranströmer


13:49, mrsantares
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 kwietnia 2011

 

Dużo serdecznych i ciepłych życzeń dla wszystkich książkofilów, maniaków literatury, szufladowych pisarzy, bibliotekarzy i moli książkowych :)

oraz

Spokojnych, pełnych radości i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy


 


10:01, mrsantares
Link Komentarze (2) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14