Dobra książka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy
Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

"Zagadka Błękitnego Ekspresu" Agatha Christie

Mój organizm przeszedł sporo, co zaowocowało bezwzględnym zakazem dźwigania powyżej ustalonego limitu więc, chcąc nie chcąc, przyjeżdżając na urlop do rodziny przepraszam się z biblioteczką ojca. Sporo starej fantastyki, w szczególności polskiej, s-f i space opery, sporo klasyki i tak zwanych powieści z przesłaniem. Pierwsza wpadła mi w ręce powieść królowej kryminału, będąca notabene nagrodą przyznaną mi za wygrany konkurs w liceum.

Bohaterką powieści jest Katarzyna Grey, skromna, cicha, spokojna, obdarzona zdrowym rozsądkiem i dość specyficznym poczuciem humoru oraz pięknymi szarymi oczami. Dziesięć lat życia poświęciła ciężkiej i wyczerpującej pracy opiekując się humorzastą i "trudną" panią Harfield. Ku jej ogromnemu zdumieniu starsza pani zapisuje jej cały majątek i trzydziestodwuletnia Katarzyna, przy zjadliwej krytyce żyjących krewnych podopiecznej dziedziczy sporą fortunę. Ulegając magii chwili kupuje bilet na Riwierę, gdzie zawieść ją ma luksusowy pociąg zwany "Błękitnym Ekspresem". Pragnie przeżyć fascynującą przygodę, coś na wskroś elektryzującego a jej rozbudzona powieściami typu roman policier wyobraźnia łaknie emocji, namiętności i ekscytacji.

W pociągu poznaje córkę jednego z najbogatszych ludzi Ameryki, potentata Rufusa Van Aldina, Ruth Kettering. Wspólny stolik przy kolacji, życzliwość oraz nabyta umiejętność słuchania Katarzyny wzbudzają zaufanie Ruth na tyle, że przeprowadza z nią dość długą i specyficzną rozmowę.

Niedługo po tym zostaje znaleziona martwa w swoim przedziale, znikają również słynne rubiny, należące do carycy Katarzyna II, ofiarowane w prezencie przez ojca Ruth a zdobyte niekoniecznie legalną drogą.

Katarzyna, jako jeden z głównych świadków, znajduje się nagle w centrum wydarzeń, w świecie bogatych, zmanierowanych elit, który to świat znała jedynie z gazet. Postanawia pomóc najętemu przez zrozpaczonego ojca detektywowi Herculesowi Poirot rozwikłać zagadkową zbrodnię. Wokół niej pojawia się dwóch jakże różnych mężczyzn, obaj szalenie  fascynujący i niebezpieczni, wzbudzający w młodej kobiecie nieznane jej dotąd uczucia. A co najgorsze, jeden z nich jest mordercą.

Uroczy, trochę trącący myszką kryminał, który sama Agatha Christie uważała za nieudany. Mnie zachwycił, przeniósł na chwilę w czasy konwenansu, intryg, upadłych fortun i arystokratycznych rodów, gdzie nowobogaccy zachowywali się bardziej arystokratycznie niż wyższe sfery, kobiety emanowały wdziękiem a mężczyźni wyglądali jak mężczyźni.

Powieść zekranizowano.poniedziałek, 11 czerwca 2012, mrsantares

Polecane wpisy

  • "Głębina Maracot". Arthur Conan Doyle

    Nie samym kryminałem żyje człowiek. Kto spodziewa się mrocznych , mglistych zaułków, ciemnych zakamarków, gdzie czyjąś obecność zdradzi błysk noża niech nie się

  • "Na Srebrnym Globie" Jerzy Żuławski

    Ta książka to moje osobiste odkrycie roku :) i naprawdę wstyd mi, że do tej pory miewałam ataki ślepoty przy tej pozycji, gdy szukałam czegoś do poczytania na p

  • "Upiór rodu Canterville" Oscar Wilde

    Oskara Wilda nie trzeba przedstawiać. Znany przede wszystkim z powieści "Portret Doriana Graya" oraz setek aforyzmów i sentencji, którymi nasycał swoje dzieła.

Komentarze
ren-tamaryszek
2012/06/12 16:40:35
Mrsantares,
czar Agathy działa zwłaszcza latem. Wtedy stara angielska prowincja i jej elegancja są najpodatniejsze na przywołanie. Przyznam, że nie widziałam żadnej ekranizacji Christie. Wyobrażam sobie tylko, ale chyba skutecznie.
Rozumiem, że to inauguracja sezonu letniego? Ja jeszcze chwilę czekam, na dzwony głoszące lato. Pozdrawiam!

ren
-
ren-tamaryszek
2012/06/12 16:41:45
Ale drobniutkie literki... To celowo, dla sokolowzrokich? ;)
-
2012/06/13 11:29:31
ren - zmotywowana inauguracja :), ileż można się wykręcać ;)) a poważnie, mam nadzieję, że znów mnie nie dopadnie jakaś awersja do pisania, ciężko to wytłumaczyć , a i tak mam wrażenie lekkiego regresu ;)
Pozdrawiam serdecznie
I literki zmieniam na większe, jakiś chochlik się zabawił :))