Dobra książka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy
Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

"Dziwnologia" Richard Wiseman

"Dziwnologia. Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych." Autor, naukowiec i psycholog, były sztukmistrz i praktykujący iluzjonista, od lat analizuje to, co dziwne i nietypowe i zajmuje się na codzień naukowo rzeczami na pozór niepoważnymi.

"Dziwnologia" - jak nazywa ją Wiseman - jest dziedziną psychologii, która "wykorzystuje metody naukowe do zgłębiania osobliwych aspektów życia codziennego"*1. Dlaczego tak wiele osób wierzy w horoskopy i ma kontakt z siłami nadprzyrodzonymi, nie lubi dziwnych imion, chętniej pomaga ludziom podobnym do siebie, łączy wysoki wzrost z sukcesem a zarost z diabolicznymi zamiarami, i dlaczego łyżeczki do herbaty tak szybko odchodzą w niebyt.

Książka Wisemana to istna kopalnia niezwykłych i szalenie interesujących ciekawostek z pogranicza psychologii, często ocierających się o absurd, ale pełnych użytecznej wiedzy. Bogaty arsenał osobliwych tematów do popisania się na nudnym przyjęciu, jak twierdzi sam autor. Jak łatwo można skłonic człowieka do "przypomnienia sobie" wydarzeń, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Dlaczego Hitler wydał specjalny dekret, w którym zakazywał nazywania psów Adolf. Do czego tak naprawdę służy figura kota Kaspara w jednym z londyńskich hoteli i czym dokładnie zajmował się Klub Trzynastu. Ukazuje, jak głęboko zakorzeniona jest irracjonalność i wiara w przesądy, obejmująca nieraz całe narody. W krajach azjatyckich na przykład za pechową liczbę uważa się cyfrę cztery, ponieważ brzmi nieomal tak samo jak wyraz "śmierć". A lekarze należą do najbardziej przesądnych zawodów, wierzą w wpływ pełni na hospitalizację, żeby daleko nie szukać. Autor próbuje odkryć w czym tkwi tajemniczy potencjał komiczny głoski "k". Czemu zwolennicy muzycy country popełniają więcej samobójstw niż słuchacze innego rodzaju muzyki. Dlaczego uśmiech Mony Lisy jest tak zagadkowy? Wystarczy Giocondzie spojrzeć w oczy, nie na usta.

Autor w przedziwnych badaniach porusza kwestie altruizmu, psychologii podobieństw, oszustw i manipulacji. Jak rozpoznać kłamcę, nie dać się oszukać i naciągnąć na promocje w marketach, w telewizji i na ulicy. Dlaczego słuchając muzyki klasycznej sięgamy po droższe wina i dlaczego atrakcyjność wzrasta przy rozmowie o podróżach na wysoko zawieszonym moście nad rwącą rzeką.

Mnóstwo, mnóstwo szalenie ciekawych i prześmiewczych eksperymentów, które wbrew swojej niedorzeczności znajdują odzwierciedlenie w codziennym życiu i potwierdzają popularne opinie. Ujawnia zaskakująco powszechne zachowania, jak wielki wpływ na postawy innych ludzi ma zwykła nalepka na samochodzie i dlaczego wyjątkowo często podchodzimy do kas ekspresowych mając więcej niz dziesięć produktów w koszyku. Przypomina o tym, że śmiech przedłuża życie i może zbliżać narody. Ujawnia złożoność ludzkiej psychiki i łatwość ulegania sugestiomi i oczekiwaniom środowiska w którym człowiek żyje.

Nareszcie dowiedziałam się, dlaczego tak często gubię rękawiczki.:)

I chociaż po zdjęciu obwoluty, która to rzecz zawsze mnie drażni i rodzi niszczycielskie skłonności, zostałam porażona wściekłym różem, z czystym sumieniem polecam. Gdybyż to wszelka wiedza wykładana była w taki sposób... wszyscy byliby badaczami. :) Niesamowita naukowa ciekawostka.

*1 tamże, str.15

poniedziałek, 09 sierpnia 2010, mrsantares

Polecane wpisy

  • Przeprowadzka i silna motywacja

    Jak w tytule. Reaktywuję spis książek, które miałam, mam i będę mieć przyjemność czytać. Nie-przyjemność równie. Nowe dziecko - http://zaszafa.blogspot.com/ 

  • Paraskewidekatriafobia

    Z okazji dzisiejszego dnia - zawsze jak potrzebuję czegoś nietuzinkowego w naszym cudownym języku sięgam po Tuwima. Niezwykły człowiek. Wierszyk "obojga narodów

  • "Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków" Mary Roach

    Zwłoki to nasi superbohaterowie: niestraszny im ogień, potrafią znieść upadki z wysokich budynków i czołowe zderzenia ze ścianą. Mozna do nich strzelać, przejec