Dobra ksi±żka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy
Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

"Upiór rodu Canterville" Oscar Wilde

Oskara Wilda nie trzeba przedstawiać. Znany przede wszystkim z powie¶ci "Portret Doriana Graya" oraz setek aforyzmów i  sentencji, którymi nasycał swoje dzieła.

Zachwycona mrocznym, dusznym klimatem "Portretu" sięgnęłam po niewielk± ksi±żeczkę "Upiora rodu Canterville'ów" i wpadłam. Dawno nie czytałam tak "inteligentnej zabawy z konwecj±".

Tomik zawiera dwa opowiadania - "Zbrodnia lorda Artura Savile" i tytułowego "Upiora". W pierwszym "drog± do szczę¶cia i warunkiem życiowego spełnienia okazuje się zbrodnia", w drugim "duch starego zamczyska, za spraw± przeraĽliwego racjonalizmu jego mieszkańców, ze strasz±cego zamienia się w straszonego".

O ile "Zbrodnia" bardziej ubawiła mnie sardonicznym obrazem klas wyższych końca XIX wieku niż makbetowskim motywem przewodnim to opowiadanie tytułowe stanowi koncertowy popis przekornej, bardzo inteligentnej zabawy z mocno już oklepanymi schematami gotyckiej powie¶ci. Cał± dusz± byłam za dręczonym przez amerykańsk± rodzinę upiorem, która ze swoim bezlitosnym racjonalizmem niszczy jego autorytet, np. "smarem wschodz±cego słońca" do naoliwienia łańcuchów. Tylko jedna rzecz mnie uwierała - problem umęczonego upiora. Przy całym mistrzowskim warsztacie Wilda, cudnym wymieszaniu grozy i czarnego humoru to jedno mnie lekko zdezorientowało.

Autor pisze barwnie, ostrym piórem, inteligentnie żongluje słowami, po prostu klasa. Jedyny mankament to rozmiar ksi±żeczki- przy dobrych wiatrach mozna ja przeczytać jad±c z jednego końca miasta na drugi w godzinach szczytu.

pi±tek, 15 stycznia 2010, mrsantares

Polecane wpisy

  • "Głębina Maracot". Arthur Conan Doyle

    Nie samym kryminałem żyje człowiek. Kto spodziewa się mrocznych , mglistych zaułków, ciemnych zakamarków, gdzie czyj±¶ obecno¶ć zdradzi błysk noża niech nie się

  • "Na Srebrnym Globie" Jerzy Żuławski

    Ta ksi±żka to moje osobiste odkrycie roku :) i naprawdę wstyd mi, że do tej pory miewałam ataki ¶lepoty przy tej pozycji, gdy szukałam czego¶ do poczytania na p

  • "Zagadka Błękitnego Ekspresu" Agatha Christie

    Mój organizm przeszedł sporo, co zaowocowało bezwzględnym zakazem dĽwigania powyżej ustalonego limitu więc, chc±c nie chc±c, przyjeżdżaj±c na urlop do rodziny p